Lajme

​“Nuk keni pa gjë akoma”, Nagavci-Hotit: Hajdutçe e morët pushtetin, hajdutëria dëshmohet qëllimi

Autori: Gazeta inFokus 22:10 | 26 October 2020

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Arbërie Nagavci ka adresuar kritika të ashpra ndaj Qeverisë Hoti, pas skandaleve në Thesarin e shtetit dhe Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës, e cila sipas saj po vazhdon edhe me tenderët e ministrit të Brendshëm Agim Veliu.

Ajo në një postim në Facebook ka shkruar se Agim Veliu, nënkryetari dhe një nga figurat më të rëndësishme të LDK-së, ka nënshkruar një tender të negociuar me çmim trefish më të shtrenjtë, kontrata e të cilit ka qenë subjekt i hetimeve të Task-Forcës Antikorrupsion të shuar me vendim të Qeverisë Hoti.

“Vetëm disa nga titujt e ditëve të fundit, pasi zoti Hoti na e tregoi frazën e njohur “Nuk keni parë gjë akoma”. Avullohen më shumë se dy milionë euro nga Thesari i shtetit. Vidhet arka më shumë se 300 kg nga AVUK-u. Tenderi i Veliut më shumë se trefishi i çmimit të rregullt. Por nga këta që vodhën vullnetin e qytetarëve as që mund të pritet ndryshe. Hajdutçe e morët pushtetin, hajdutëria dëshmohet qëllimi”, ka shkruar Nagavci.

Ndryshe, kryeministri Avdullah Hoti, gjatë një konference për media javën e kaluar ka folur për veprimet e qeverisë së tij gjatë këtyre katër muajve të funksionimit. Hoti gjatë kësaj konference u zotua disa herë se do ta kthejë ligjshmërinë, duke thënë “nuk keni pa gjë akoma”.

Postimi i plotë:

Qeveria jo legjitime Hoti në aksion

Agim Veliu, nënkryetari dhe një nga figurat më të rëndësishme të LDK-së, Ministri i punëve të brendshme paska nënshkruar një tender të negociuar me çmim trefish më të shtrenjtë. Raportohet se kjo kontratë është subjekt i hetimeve të Task-Forcës Antikorrupsion të shuar me vendim të Qeverisë Hoti, ku në votim ka marrë pjesë edhe vetë ministri Veliu.

Vetëm disa nga titujt e ditëve të fundit, pasi zt. Hoti na e tregoi frazën e njohur “ Nuk keni parë gjë akoma”
-Avullohen më shumë se sy milion euro nga Thesari i shtetit.
-Vidhet arka më shumë se 300 kg nga AVUK-u.
-Tenderi i Veliut më shumë se trefishi i çmimit të rregullt.

Por nga këta që vodhën vullnetin e qytetarëve as që mund të pritet ndryshe.
Hajdutçe e morët pushtetin, hajdutëria dëshmohet qëllimi.

Të tjera