Lajme

​Italia shënon rënie të numrit të vdekjeve nga koronavirusi

Autori: Gazeta inFokus 07:38 | 14 January 2021

Në 24 orët e fundit, 507 njerëz vdiqën nga koronavirusi në Itali, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Kjo është një rënie krahasuar me një ditë më parë, kur numri i vdekjeve ishte 616, raporton Reuters.

Një total prej 80.326 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit, 15.774 njerëz ishin infektuar me COVID-19, deklaroi ministria.

Kjo është një rritje në krahasim me një ditë më parë kur numri i të infektuarve rishtazi ishte 14.242.

Numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar me virusin korona në Itali është 2.319 milionë, teksa numri i pacientëve në spitale ka rënë krahasuar me një ditë më parë nga 187 pacientë dhe arrin në 23.525.

165 pacientë u pranuan në njësitë e kujdesit intensiv. Numri i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv aktualisht është 2.579.

Të tjera