Lajme

​Irani mohon akuzat e rrëzimit të aeroplanit ukrainas me raketë

Autori: Gazeta inFokus 21:07 | 09 January 2020

Shefi i Organizatës së Aviacionit Civil i Iranit Ali Ali Abadzhahh ka mohuar sot atë që ai tha se ishte “thashetheme të palogjikshme” se një aeroplan pasagjerësh ukrainas që u rrëzua pranë Teheranit u godit nga një raketë, njoftoi agjencia iraniane gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA.

“Nga pikëpamja shkencore, është e pamundur që një raketë të godasë një aeroplan ukrainas, kështu që thashethemet e tilla janë joligjore,” citoi agjencia Ali Abedzhadh.

Newsweek më herët raportoi se një raketë antiajrore iraniane rrëzoi aksidentalisht një aeroplan ukrainas pranë Teheranit të mërkurën në mëngjes.

Një zyrtar britanik citoi një zyrtar amerikan të thoshte se dy satelitët kishin regjistruar zjarrin e dy raketave pak para se të rrëzohej avioni, i ndjekur nga një shpërthim.

Avioni ukrainas u godit nga një raketë Tor-M1 e prodhuar nga Rusia, raportoi më parë US Newsweek, duke përmendur zyrtarë të paemërtuar të Pentagonit, si dhe shërbime të inteligjencës amerikane dhe irakiane, transmeton KosovaPress.

Zyrtarët e inteligjencës së Pentagonit dhe SHBA thanë për Newsweek se avioni ishte goditur aksidentalisht.

Njësitë iraniane kundërajrore ka të ngjarë të jenë aktive pas një sulmi raketor në bazat amerikane në Irak që pasoi si përgjigje ndaj vrasjes amerikane të gjeneralit iranian Qasem Soleimani, thanë burimet.

Si pasojë e rrëzimit të aeroplanit, humbën jetën të gjithë 167 pasagjerët dhe nëntë anëtarët e ekuipazhit që po fluturonin drejt Kievit, kryeqytet i Ukrainës.

82 qytetarë të Iranit, 63 kanadezë u vranë, si dhe qytetarë të Ukrainës, Suedisë, Afganistanit, Gjermanisë dhe Britanisë.

Të tjera