Lajme

​Gjermani, rekord infektimesh me COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 12:41 | 08 November 2021

Gjermania ka përjetuar një shifër rekord të lartë të incidencës shtatëditore prej 201,1 rastesh të konfirmuara të koronavirusit për 100 000 banorë, tha sot instituti ”Robert Koch” (RKI).

Kjo ishte shifra më e lartë për incidencën shtatëditore që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

Shifra e sotme vjen pas 154,5 të enjten dhe 130,2 një javë më parë.

Shifra e mëparshme rekord ishte një incidencë shtatëditore prej 197,6, më 22 dhjetor 2020, në kulmin e valës së dytë të pandemisë.

Etiketa:

Të tjera