Lajme

​694 raste të reja dhe 6 viktima me koronavirus në Shqipëri

Autori: Gazeta inFokus 17:37 | 17 November 2020

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 694 infektime, ndërkohë që kanë ndërruar jetë 6 persona.

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur ditën e sotme të ndalohen grumbullimet me më shumë se 10 persona në vende të hapura dhe të mbyllura, të ndalohen mbledhjet partiake dhe tubimet, konferencat, ceremonitë e festave, ceremonitë martesore dhe organizimet përtej familjare të ceremonive mortore, deri në një urdhër të dytë.

Në 24 orët e fundit janë kryer 2,560 testime, prej të cilave 423 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë në këto bashki:
334 raste në Tiranë, 41 në Berat, 39 në Fier, 36 në Lushnje, 32 në Vlorë, nga 28 raste në Durrës, Gramsh, 19 në Kavajë, 17 në Sarandë, 14 në Mallakastër, 13 në Krujë, nga 12 raste në Kurbin, Mirditë, Gjirokastër, nga 10 raste në Lezhë, etj.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 351 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 13,804 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 412 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 6 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: mjeku 66-vjeçar Ilirjan Draçi, një 28- vjeçare, një 61-vjeçare, një 76-vjeçare, dhe një 78-vjeçar nga Tirana, një 63- vjeçare nga Elbasani.

Që nga shpërthimi i epidemisë me koronavirus në Shqipëri janë regjistruar 29.126 raste pozitive, prej tyre 13.804 janë shëruar, 14.685 raste aktive, ndërsa betejën me sëmundjen e rrezikshme e kanë humbur 637 persona.

Të tjera